• Hesap Oluştur
 • Oturum Aç

Virüs Nasıl Temizlenir Virüs Temizlemeyle ilgili bilgiler, Bilgisayarımda virüs nasil

Dehset    0


  • avatar

  Dehset  27-05-2020, 03:10 AM

  Kredi:
  #1
  Virüs Nasıl Temizlenir
  Virüsler bilgisayarlarımızda istenmeyen sonuç ve/veya çeşitli zararlara yol açan yazılımlar yani kod parçacıklarıdır. Virüsler flash diskler, cdler, dvdler gibi yollarla kolayca bulaşabilse de günümüzde internet virüs alabilmek için yeterlidir.
  Günümüzdeki komplo teorileri virüslerin antivirüs yazılımları üreticilerinin bir hediyesi olduğunu savunmaktadır. Yani pazarın canlı tutulması için bir yandan bilgisayar virüsleri ortaya çıkarken, bir yandan da onları etkisiz hale getiren antivirüs programları geliştirildiğine inanılır.
  Bu konudaki öncelikli tavsiyemiz tabiki bilgisayarınızı formatlayıp işletim sistemini kurduktan sonra bir antivürüs programı yüklemenizdir. Neticede şuanda olmasa bile birgün size de bir virüs bulaşmaya çalışacaktır. Piyasada onlarca ücretli ve ücretsiz antivirüs programları bulunmaktadır.
  Bilgisayarıma Virüs Bulaştığını Nereden Anlarım?
  Bilgisayardaki virüsün tesbiti en kaba tabirle “Bilgisayarım kafayı yedi” ifadesiyle ortaya çıkar. Bilgisayar neredeyse her işlemde hata mesajları vermeye başlar (uygulama hatası, istenmeyen durum oluştu, program sonlandırılacak gibi), açılma kapanma ve çalışmasında yavaşlamalar olur, bazı program ve dosyalar çalışmaz yani kısacası çeşitli anormalliklerle kendini belli eder.
  Bilgisayara Yerleşen Virüs Nasıl Temizlenir?
  Çeşitli antivirüs programları çeşitli virüsleri temizlese de bunun her virüste etkili olacağının bir garantisi yoktur. Bazen bir antivirüs taraması için çok geç kalınmış olabilir. Eğer yukarıda bahsettiğimiz belirtileri görüyorsak yapılması gereken ilk şey ücretli yada ücretsiz bir antivürüs programını bilgisayarımıza yükleyerek tarama yaptırmaktır.
  Ancak çoğu durumda virüsler antivirüs programının kurulabilmesine dahi izin vermez. Bu durumlarda bilgisayarımızı güvenli modda açarak taramaya çalışalım. Eğer bunda da başarılı olamazsak denenecek diğer bir yol Kaspersky Boot Rescue Disk tarzı temizleme araçlarıdır. Bu tarz programlar Windows kurulum cdleri gibidir. CD ye yazılarak bilgisayar CDden başlatılır ve açılmadan tarama ve temizlik başlar.
  Boot Antivirüs CD’ leri ile de virüslerden kurtulamadıysanız son çare bilgisayarınızı formatlayarak temiz bir Windows kurulumu gibi gözüküyor.
  [Resim: xUMRdQ.gif]
  (Son Düzenleme: 27-05-2020, 10:03 PM, Düzenleyen: Dehset.)
  Teşekkür tarafından verilen:
  Beğeni
  Teşekkür tarafından verilen:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi